W 2020 r. Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne realizowało finansowane przez gminę Nieporęt zadanie publiczne pn. „Ochrona zabytków gminy Nieporęt, prace renowacyjno-konserwatorskie pomnika 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej”. W ramach zadania gruntownym pracom konserwatorskim i restauratorskim został poddany liczący wówczas 96 lat pomnik upamiętniający bohaterskich żołnierzy polskich, którzy zginęli w walce z bolszewikami w nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 r. Monument został odsłonięty w 1924 r. przez Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, najwyższe władze kościelne, rządowe i samorządowe oraz weteranów walk i społeczność lokalną. Pomnik przetrwał II wojnę światową i okres PRL, jednak u progu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej był w bardzo złym stanie technicznym. Ponadto na przestrzeni lat zniszczone zostało ogrodzenie pomnika oraz wieńcząca go niegdyś kula z wizerunkiem krzyża Virtuti Militari. W jej miejsce, w latach 90., zamontowano nieproporcjonalny krzyż.

Uroczystość odsłonięcia pomnika, 24 września 1924 r., “Świat” nr 38.

Znając ogromną wartość historyczną, artystyczną i naukową obiektu, nawiązaliśmy współpracę z odpowiednimi instytucjami oraz najlepszymi konserwatorami. Podjęliśmy decyzję o odtworzeniu wyglądu pomnika z okresu międzywojennego z zachowaniem historycznych nawarstwień w postaci śladów po ostrzale.

Po uzyskaniu przez nas wszystkich pozwoleń, pomnik przeszedł szereg zabiegów konserwatorskich i restauratorskich. Pracom remontowo-budowlanym poddano też jego fundament oraz cokół, w którym umieściliśmy kapsułę czasu. Pochodzący z lat 90. krzyż zdemontowany podczas renowacji pomnika został – z powodu braku jakiejkolwiek izby pamięci w gminie Nieporęt – przekazany samorządowi Radzymina.

Prowadzona przez nas renowacja pomnika spotkała się z ogromnym, pozytywnym odzewem lokalnej społeczności. Była też szeroko opisywana w prasie lokalnej oraz w Internecie.

14 sierpnia 2020 r. podczas gminnych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. pomnik został ponownie odsłonięty. Jego poświęcenia dokonał Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński.

Pełna fotorelacja z uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w gminie Nieporęt – link.

Chcąc uczcić Narodowe Święto Niepodległości i podkreślić dobiegający końca okrągły jubileusz Bitwy Warszawskiej, w sąsiedztwie pomnika postawiliśmy też duży dębowy krzyż. Na poziomej belce umieściliśmy napis Centesimo Anno Victoriae Varsoviensis (W Stulecie Wiktorii Warszawskiej).

Pomnik oraz stojący nieopodal pamiątkowy drewniany krzyż, listopad 2020 r., fot. K. Szostek/NSH

Moment przekazania samorządowcom z Radzymina krzyża wieńczącego pomnik przed renowacją,
11 listopada 2020 r.