Dane kontaktowe

Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne
Ul. Dworcowa 17
05-126 Nieporęt
KRS: 0000555658
NIP: 5361919247
REGON: 361379764
Nasza strona na Facebooku – link
mail: prezes@nsh.org.pl
telefon: 515 405 238

Wspieraj naszą działalność – serdecznie dziękujemy za każdą wpłatę!

Darowiznę można przekazać na nasz numer konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Legionowie, oddział Nieporęt
PL 62 8013 1029 2003 0017 6008 0001 (PLN)

Władze stowarzyszenia

Zarząd

  • Konrad Szostek – prezes zarządu, mail: prezes@nsh.org.pl
  • Maciej Łopaciński – wiceprezes zarządu
  • Monika Kamińska – członek zarządu
  • Andrzej Olechowski – członek zarządu
  • Dariusz Wróbel – członek zarządu

O stowarzyszeniu

Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne zostało zarejestrowane w Starostwie Powiatowym w Legionowie w 2009 r., zaś w 2015 r. wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako stowarzyszenie z osobowością prawną.

Zajmujemy się badaniem i dokumentowaniem historii gminy Nieporęt, gromadzeniem wszelkich pamiątek z nią związanych oraz promocją lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Wystawy

Od początku swojej działalności zorganizowaliśmy liczne wystawy z okazji ważnych rocznic i świąt narodowych, które prezentowaliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury oraz plenerowo podczas uroczystości patriotycznych. Szczególnym wydarzeniem w okresie istnienia naszego Stowarzyszenia było uroczyste otwarcie stałej ekspozycji „Zbiorów Historycznych Regionu Gminy Nieporęt.” Ekspozycja była licznie odwiedzana przez młodzież szkolną oraz mieszkańców. Obecnie zinwentaryzowane zbiory Stowarzyszenia bezpiecznie zmagazynowane czekają na nowe miejsce eksponowania. Aby nieustannie przybliżać mieszkańcom historię ich małej ojczyzny – gminy Nieporęt organizujemy cieszące się dużym powodzeniem piesze, rowerowe oraz autobusowe wycieczki. W 2022 i 2023 r. w ramach dwóch etapów projektu Historia, którą warto znać prowadzonego w Szkołach Podstawowych w Białobrzegach i Nieporęcie, przygotowaliśmy wystawy czasowe dotyczące przeszłości miejscowości składających się na ich rejon.

Troska o zabytkowe cmentarze

Od 2012 r., dzięki wsparciu z Urzędu Gminy i pracy członków oraz mieszkańców, prowadzimy prace porządkowe i konserwatorskie na założonym w XIX w. cmentarzu ewangelickim w Michałowie-Grabinie. Ponadto od 2022 r. zajmujemy się też podobną nekropolią w Stanisławowie Pierwszym.   

Dbałość o lokalne miejsca pamięci

Swoją opieką otaczamy pomniki oraz mogiły wojenne. Z naszej inicjatywy przeprowadzona została renowacja trzech płyt epitafijnych żołnierzy włoskich zmarłych w 1944 r. na terenie obozu jenieckiego w Białobrzegach. W 2017 r. wyremontowaliśmy znajdujący się w Stanisławowie Pierwszym pomnik podchorążych AK ps. Alfa i Skiba poległych podczas transportu broni w 1943 r. Ponadto w 2020 r. w ramach zadania publicznego wyremontowaliśmy pomnik 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Dzięki naszemu przedsięwzięciu obelisk powrócił do pierwotnego kształtu z czasów odsłonięcia w 1924 r. W 2022 r. zainicjowaliśmy i pilotowaliśmy budowę nowego pomnika na grobie żołnierza AK Czesława Wróbla zamordowanego przez Niemców w 1944 r. Rok później, dzięki naszej inicjatywie nowy pomnik powstał również na grobie żołnierza AK i białobrzeskiego gajowego Stefana Kowalczyka.

Działalność wydawnicza

W 2018 roku, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości wydaliśmy ponad dwustustronicową publikację Gmina Nieporęt w latach 1918–2018. Książka, która porusza wybrane zagadnienia z przeszłości naszej okolicy, jest zbiorem artykułów napisanych przez dziesięciu autorów – członków i przyjaciół Stowarzyszenia.  

Ekshumacje i poszukiwania zabytków

Stowarzyszenie współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w sprawie prowadzenia ekshumacji. Zainicjowało oraz uczestniczyło w podjęciu szczątków dwóch żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w 1947 r. i pochowanych w lesie przy ul. Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym (2019 r.), żołnierza Armii Czerwonej spoczywającego pod pomnikiem Strzelców Kaniowskich w Zamostkach Wólczyńskich (2019 r.) oraz cmentarza przyfrontowego w Dąbkowiźnie (2021 r.). W ramach swojej działalności, za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prowadzimy poszukiwania z użyciem wykrywaczy metali. Nasi członkowie odnaleźli w Wólce Radzymińskiej miejsce katastrofy polskiego bombowca „Łoś” i czynnie uczestniczyli w wydobywaniu jego szczątków. Zapoczątkowaliśmy ideę budowy pomnika ku czci jego bohaterskiej załogi, który został odsłonięty w 2013 r. Wśród akcji poszukiwawczych warto wspomnieć te w miejscu katastrofy myśliwca P.7a. w Stanisławowie Drugim i Ił-2 w Józefowie, odnalezienie pozostałości kaplicy w Rembelszczyźnie czy badania w lasach w okolicy Izabelina, Białobrzegów, Ryni i Beniaminowa. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczą ponadto w akcjach poszukiwawczych na terenie całego kraju.

Zapraszamy do naszego grona wszystkich, którzy interesują się swoją Małą Ojczyzną.

Statut stowarzyszenia – link